Messi vandt to priser: Nu langer Ronaldo ud
Det var Lionel Messi, der endte med at vinde de to store priser, Ballon d’Or og The Best.
Til gengæld vandt Erling Haaland prisen som årets bedste fodboldspillere ved Globe Soccer Awards.
På aftenen blev nordmanden kaldt den helt rette vinder af Cristiano Ronaldo, som også var nomineret til prisen.
Cristiano Ronaldo var dog ikke nomineret til Ballon d’Or eller The Best, selvom han var den spiller, der scorede flest mål i kalenderåret 2023, og han mener, at de to priser begynder at miste deres troværdighed.
– På en måde begynder Ballon d’Or og The Best at miste deres troværdighed, siger Cristiano Ronaldo i et interview med Record.
– Jeg siger ikke, at Messi i fortjente det.. eller Haaland eller Mbappé. Jeg tror bare ikke længere på disse priser.
– Og det er ikke fordi jeg vandt til Globe Soccer, men det er fakta. Det er reelle tal, og de bedrager ikke.
– Man kan ikke tage denne pris (årets målscorer, red.) fra mig, fordi det er en realitet. Så det gør mig endnu mere glad, lyder det fra Cristiano Ronaldo.
Cristiano Ronaldo har vundet Ballon d’Or fem gange, mens han også har fået tildelt The Best-prisen to gange.
Følg med i vores Transfer Live her.