Merson forudser: Denne City-spiller kan skifte til Arsenal
Arsenal har den seneste uge både besejret Liverpool og Manchester City, men generelt set har det været en sløj sæson for The Gunners, der med to spillerunder tilbage ligger på 10. pladsen i Premier League.
Ifølge klubbens tidligere spiller Paul Merson er der da også brug for flere forstærkninger, og han kan sagtens se en af Manchester Citys spillere havne i Arsenal:
– Arsenal har brug for en midtstopper, en central midtbanespiller og en angriber. Jeg tror, at Mikel Arteta vil forsøge at snuppe John Stones i Manchester City, siger Merson til Daily Star.
– Pep Guardiola ser ikke ud til at stole på ham, og Arteta har tidligere arbejdet med ham, så han ved, hvordan han skal bruge ham.
26-årige Stones har blot fået 15 kampe for Manchester City i Premier League i indeværende sæson, og han sad da også på bænken i gårsdagens opgør mod Arsenal.