Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Medie: Southampton har budt på Charlie Austin

22.06.2015 Kl. 06:19
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Selvom engelske Charlie Austin havde en fremragende sæson for Queens Park Rangers, så lykkedes det ikke for klubben at overleve i Premier League, hvorfor man nu må en tur ned i Championship.

Austin fik sit helt store gennembrud i ligaen, hvor det blev til hele 18 mål, hvilket har fået flere Premier League-klubber til at få øjnene op for angriberen og udvise interesse i ham.

Klubber som West Ham og Chelsea er blevet nævnt som værende interesserede i spilleren, og forleden sendte bookmakerne Austin til førstenævnte, men nu skulle en tredje klub have meldt sig helt ind i kampen.

Det drejer sig om Southampton, der ifølge Daily Express har budt £10 millioner på den eftertragtede angriber, der af stort set alle medier forventes at forlade QPR for at blive i Premier League.

Derudover skriver Daily Express, at også Newcastle forventes at byde på angriberen inden for de næste 24 timer.

Annonce