Medie: Premier League-klubber taber kampen om PSG-målmand
Salvatore Sirigu mistede i sidste sæson sin plads som førstemålmand hos Paris Saint-Germain til Kevin Trapp, og denne sommer er Alphonse Areola vendt hjem til de franske mestre efter endt lejeophold i Villarreal, og det skubber italieneren ned som tredjevalg.
Målmanden har derfor ønsket at komme væk fra den franske storklub denne sommer, men med mindre end uge tilbage af transfervinduet er han stadig på kontrakt hos PSG.
Det kan der dog snart blive lavet om på ifølge L’Equipe som hævder, at Sevilla har vundet kampen om Sirigu, der skifter til den spanske klub på en lejeaftale.
De spanske Europa League-vindere slår dermed Everton og Hull i kampen om den italienske målmand, skriver TalkSPORT.
Sirigus beslutning om at vælge Sevilla kan dermed betyde, at Everton vil optrappe interessen i Joe Hart, som forventes at forlade Manchester City denne sommer.