Annonce
Annonce
Foto: Getty Images
Medie: Ny Chelsea-keeper blev skadet - så længe skal han være ude
Den nytilkomne målmand hos Chelsea, Edouard Mendy, har ikke just fået den ønskede start på tilværelsen i den engelske hovedstad.
I forbindelse med en træningssession på Senegals landshold pådrog målmanden sig nemlig en skade, der sendte chokbølger gennem Chelsea-universet.
Nu er der dog foreløbig godt nyt for The Blues. Mendy selv er i hvert fald optimistisk på, hvornår han atter kan være tilbage i aktion.
Ifølge den senegalesiske målmand er han ude i maksimalt to uger. Det skriver Athletic-journalisten, Simon Johnson.
Mendy fløj i dag, fredag, tilbage til London, hvor han vil blive undersøgt nærmere af klubbens medicinske stab på Cobham-anlægget.
Det betyder, at han nok går glip af hjemmekampen mod Southampton 17. oktober, mens der sås tvivl om hans deltagelse i Champions League-kampen mod Sevilla. Begge kampe spilles i øvrigt hjemme på Stamford Bridge.
Annonce