Medie: Ny bejler til Sterling
Den 19-årige englænder fik sit store gennembrud for The Reds i sidste sæson og har udviklet sig til at være en af holdets vigtigste spillere.
Ifølge The Independent tjener han i øjeblikket £42,000 om ugen og er nu i forhandlinger om en ny kontrakt, hvor især en lønforhøjelse er i fokus.
Liverpool håber, at Raheem Sterling vil acceptere en lønforhøjelse på £20,000, melder den engelske avis. Merseyside-klubbe kan dog være nødsaget til at give ham endnu mere i løn, da der er stigende interesse i den lynhurtige kantspiller.
Han er tidligere blevet kædet sammen Real Madrid, og nu melder PSG sig nu også ind i kampen, der er klar til at give ham et sekscifret beløb om ugen, hvor der her er tale om pund – dvs. minimum £100,000. Det vil være en væsentlig højere ugeløn end den Liverpool vil betale på nuværende tidspunkt. Det skriver The Independent.