Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Medie: Norwich vil leje angriber i Juventus

18.11.2015 Kl. 15:25
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Alex Neil, der er manager for Norwich, jagter forstærkninger frem mod januar, hvor transfervinduet igen åbner. Neil har angiveligt udset sig Simone Zaza, der ikke får meget spilletid i Juventus, men det kan blive svært for Norwich at hente italieneren til England.

I sommers skiftede Zaza til Juventus fra Sassuolo, men spillere som Alvaro Morata, Paulo Dybala og Mario Mandzukic er løbet med spilletiden i angrebet hos Juventus, som nu er åbne for at leje Zaza ud.

Premier League-oprykkerne, Norwich, er interesserede i at hente italieneren til klubben på en lejeaftale gældende fra januar. Det skriver det italienske medie, Tuttosport, som samtidig også skriver, at Juventus dog tøver med at leje Zaza ud til Norwich.  

Den italienske storklub, som i foråret tabte Champions League-finalen mod Barcelona, vil foretrække at leje angriberen ud til en anden klub i Serie A, da det vil gøre det lettere at holde øje med spilleren. 

Annonce