Medie: Memphis Depays far taler om forholdet til sin søn
Manchester United hentede denne sommer Memphis Depay i hollandske PSV, men på ryggen står der hans fornavn i stedet for efternavnet. Det skyldes, at den hollandske landsholdsspiller ikke vil bruge sin fars navn, da de ikke har kontakt med hinanden.
Memphis Depay har tidligere fortalt, at faderen svigtede ham som barn, men nu har det engelske medie Sun on Sunday været i kontakt med hollænderens far, der ikke kan nikke genkendende til sønnens forklaring. I følge Dennis Depay har sønnen fortalt lønge om sin barndom:
– Memphis Depay har udtalt, at han ikke så mig, efter han blev fire. Det er en løgn, og det gør mig ked af det. Han er min søn og jeg elsker ham. Jeg gav ham hans første fodbold, siger faren til Sun on Sunday.
– Han blev ikke efterladt af mig. Jeg var der hele tiden for ham. Jeg blev skilt fra min kone, men jeg besøgte ham og gav penge, fortsætter Dennis Depay.
Faren fortæller endvidere, at Memphis Depay har besøgt ham adskillige gange i løbet af barndommen. Han blev derfor ked af at se sønnen snakke om sit forhold til faren på Youtube:
– Jeg kunne besøge Memphis Depay, når jeg havde lyst. Han har besøgt mig mange gange, og jeg har købt tøj til ham.
– Jeg så, at han udtalte sig på Youtube omkring hans valg af navn på Manchester United-trøjen. Det var forfærdeligt, og jeg ville elske at have kontakt med ham igen, fordi jeg savner ham rigtig meget, slutter Dennis Depay.