Medie: Liverpool i dialog om ny dokumentar
I løbet af de seneste år er der blevet produceret flere dokumentarserier om nogle af Premier League-klubberne, hvor man som seer har kunne agere fluen på væggen.
Amazon Prime har blandt andet lavet dokumentarserien ‘All or Nothing’ med Manchester City, Tottenham og seneste Newcastle.
Nu kan der også være en dokumentarserie på vej omkring Liverpool. Det melder mediet Bloomberg.
Ifølge mediet er Liverpool i forhandlinger med flere medievirksomheder om at producere en dokumentarserie, hvor man komme helt tæt på Jürgen Klopp & Co.
Tidligere har der været meldinger om, at Jürgen Klopp skulle have nedlagt veto omkring en ‘All or Nothing’-dokumentar for nogle år siden.
Udover Amazon Prime er der også andre store mediehuse, som har haft succes med dokumentarserier omkring fodboldklubber.
Det gælder især Netflix med den store succes ‘Sunder Till I Die’, som snart kører på sin tredje sæson.
Derudover har Disney Plus også haft en omtalt dokumentar – nemlig ‘Welcome to Wrexham’ – efter en walisiske klub blev opkøbt af Ryan Reynolds og Rob McElhenney.
Læs de seneste nyheder om Liverpool her.