Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Medie: Juventus venter på Manchester United

30.08.2014 Kl. 12:41
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Javier Hernandez har gennem stort set hele sin tid i Manchester United været kendt som "Super-sub", hvor størstedelen af mexicanerens kampe er startet på bænken. 

Dette kan dog få en ende denne sommer, da Juventus angiveligt skal være brændt varme på 'Chicharito'.

Sky Sports Italia melder, at Juventus afventer svar fra United omkring deres tilbud om at låne Hernandez for resten af sæsonen. 

Avisen melder ydermere, at Hernandez skal ønske et Juventus-skifte, og at en beslutning kan blive taget i dag.

Grunden til Uniteds tøven skyldes, at angriberen sammen med Danny Welbeck agerer reserve for Wayne Rooney og Robin van Persie. Welbeck har også været rygtet væk, og det forventes, at Louis van Gaal maksimalt vil slippe en af de to angrebsreserver.

Mexicaneren startede på banen i sæsonens første kamp, men sidder på bænken i dagens opgør mod Burnley.

Annonce