AFC BournemouthArsenal FCBrighton & Hove AlbionBurnleyCardiff City FCChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCHuddersfield TownLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:05:2018 12:57
Medie: David Moyes er færdig med West Ham

David Moyes er utilfreds med måden, West Ham har behandlet ham på, og ønsker ikke at underskrive ny kontrakt med klubben.


Søndag udløb David Moyes korttids-kontrakt med West Ham, og allerede dagen efter afholdt klubbens medejer, David Sullivan, jobsamtale med Shakhtar Donetsks træner Paulo Fonseca.

På det tidspunkt var Moyes stadig med i kapløbet om trænerjobbet i West Ham, men Sullivan kunne samme dage fortælle skotten over telefonen, at klubben og fansene var mere interesserede i et nyt ansigt på trænerbænken.

Den behandling finder David Moyes sig ifølge Evening Standard ikke i.  Derfor har træneren ingen intentioner om at takke ja til jobtilbuddet, hvis West Ham-ejerne alligevel skulle beslutte sig for at give ham chancen.

West Ham lå til nedrykning, da Moyes overtog trænerposten fra Slaven Bilic i november. Sidenhen lykkedes det Moyes og spillerne at redde West Ham endnu en sæson i Premier League, og træneren mener derfor, at han har fortjent bedre end at blive kørt rundt i manegen af klubbens ledelse.

Ser du dig selv som Premier League-ekspert? Test din viden for 2017/18-sæsonen i vores SÆSONQUIZ HER!


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED