Annonce
Annonce
plbold.dk
Medie: Arsenal og Real Madrid enige
Ifølge det spanske medie, Cadena Cope, er Arsenal og Real Madrid blevet enige om en pris for Mesut Özil.
London-klubben har fortsat deres første køb til gode i dette transfervindue, da Yaya Sanogo og Mathieu Flamini er hentet på fri transfer.
Det bliver der dog lavet om på den sidste dag. Arsenal har været kædet sammen med Karim Benzema og Angel Di Maria, men det er angiveligt Mesut Özil, som de er tæt på nu.
Cadena Cope skriver nemlig, at de to klubber er blevet enige om en pris, og derfor mangler de blot at blive enige om de personlige vilkår samt et lægetjek.
Arsene Wenger skal efter sigende betale €45 millioner samt €5 millioner i bonusser for den tyske kreatør. Ifølge Sky Sports’ kilder er de to klubber millimeter fra at blive enige.
Annonce