Matt O'Riley overvejer kæmpe chokskifte
AS Roma gør nu klar til at sende et bud afsted på den danske Brighton-stjerne Matt O’Riley, som Tottenham længe har været interesseret i.
Tottenham står over for en travl sommer, hvor både trup og muligvis trænerteamet skal forstærkes efter en skuffende Premier League-sæson.
Men konkurrencen om profilerne er hård, og Roma ser ud til at være hurtigere ude af starthullerne i jagten på den danske midtbanespiller.
Roma gør klar til bud på Matt O’Riley
Den 24-årige danske landsholdsspiller Matt O’Riley skiftede til Brighton fra Celtic sidste sommer i en handel til omkring 221 millioner kroner. Men selvom han har spillet 20 kampe for Brighton, er det kun blevet til 11 kampe fra start, og nu kan et skifte være på vej.
Roma har fulgt O’Riley længe – allerede før hans skifte til Premier League – og klubbens sportsdirektør Florent Ghisolfi er klar til at gøre alvor af interessen.
Ifølge TBR Football overvejer O’Riley nu selv at forlade Brighton, og både klubber fra Spanien og Italien følger med i udviklingen, ligesom Newcastle og Tottenham stadig har ham på radaren.
Det vil dog være noget af et chok, hvis Matt O’Riley ét år efter skiftet til The Seagulls forlader klubben.
O’Riley spillede en afgørende rolle i Brightons sejr over Liverpool mandag aften, hvor han stod bag kampens sejrsmål.
Men hans manglende spilletid under træner Fabian Hürzeler har skabt usikkerhed – og med VM i 2026 for øje har Danmarks landstræner Brian Riemer gjort det klart, at O’Riley skal spille fast for at være i betragtning.
Eksperter og holdkammerater roser O’Riley
O’Riley har tidligere fået store roser af både Kenny Dalglish og Brendan Rodgers, som beskrev ham som “fænomenal”, da de arbejdede sammen i Celtic. I sin tid i den skotske storklub lavede han 27 mål og 34 assists i 121 kampe.
Hans nuværende holdkammerat Yankuba Minteh har også talt varmt om danskeren:
– Han har talent til at spille for hvilken som helst klub i verden, sagde Minteh for nylig til Viaplay.
O’Riley kan dække både 6’er-, 8’er- og 10’er-rollen, og han kender Ange Postecoglou fra deres fælles tid i Celtic – men med usikkerhed om australierens fremtid i Spurs, kan det få betydning for O’Rileys endelige beslutning.
Andetsteds forlyder det, at Ange Postecoglou er blevet fyret.




