Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mascherano: Liverpool kan vinde PL

23.02.2014 Kl. 11:31
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den argentinske landsholdsspiller, som tilbragte tre-og-et-halvt-år på Merseyside under Rafa Benitez, siger at the Reds bør gå efter titlen.

Barcelona- og tidligere Liverpool-stjerne Javier Mascherano mener, at Anfield-holdet kan vinde Premier League-titlen.

Den 29-årige argentiner har fulgt med i hans tidligere holds kampe siden skiftet til Camp Nou i 2010.

Og Mascherano er fornøjet over at se Liverpool tilbage i jagten for Champions League fodbold, der dog mener, at de kan sigte endnu højere og endda vinde titlen.

– Mere end halvdelen af sæsonen er gået og se, hvor Liverpool ligger i tabellen, sagde argentineren.

– De kan ligeså godt vinde titlen, som de kan slutte i top-fire.

– Målet for dem er top-fire, men hvorfor skulle de ikke kunne vinde titlen?

– Jeg har fulgt dem nøje siden jeg forlod klubben, og i denne sæson kan man se, at de har forbedret sig meget.

– De spiller med mere selvsikkerhed og er et rigtig godt hold nu. Jeg er glad for drengene, fordi jeg stadig har nogle gode venner i klubben, og jeg snakker stadig med Steven Gerrard og Lucas Leiva. De har været der længe, og de fortjener dette.

– Jeg nød min tid der. Liverpool er en topklub og for mig, bør de altid være blandt top-fire i Premier League.

 

Annonce