Martinez: Baines måske med i weekenden
Everton-stjernen, Leighton Baines, er tilbage på træningsbanen, hvorfor han muligvis kan returnere i startopstillingen til weekendens kamp mod Norwich.
Roberto Martinez er overbevist om, at Baines er klar til weekenden, efter at han måtte sidde over i FA Cup-kampen mod QPR med rygproblemer.
– Baines havde rygproblemer, og det går som forventet, så jeg tror ikke, at han er langt fra at være tilbage, siger Martinez.
– Han vil være tilbage på 100% til træning på torsdag, så vi kan arbejde lidt med ham. Det (skaden, red.) er heldigvis ikke alvorligt.
– Alle spillere skal være på 100%, før de kan spille, så vi kan ikke være 100% sikre, men jeg tror, han spiller.
Også Sylvain Distin og Phil Jagielka er ude med skader. Forsvarsspillerne er dog lidt længere fra comeback.
– Sylvain og Phil (Distin og Jagielka, red.) er tilbage om godt to uger.
– De er ikke hårdt ramt, men de behøver lidt længere tid, slutter Everton-bossen.
Everton får på lørdag besøg af Norwich.