Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Martial advarer modstanderne: Jeg bliver endnu bedre i næste sæson

29.03.2016 Kl. 11:24
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Angriberen Anthony Martial, der skiftede til Manchester United fra AS Monaco i en handel, der kan ende med at koste De Røde Djævle £57 millioner, har scoret hele 12 kasser og assisteret seks af slagsen i sin debutsæson på Old Trafford. 

19-årige Martial, hvis transfer blev latterliggjort af fans og eksperter, mener, at han kunne have gjort det endnu bedre, hvis han havde været mindre bekymret omkring presset og intensiteten i England. 

– Jeg tror, at jeg kunne have gjort det bedre. Der var nogle chancer, som jeg har brændt, men jeg tror, at jeg næste år bliver endnu bedre. I starten var jeg bange, fordi jeg havde hørt en masse omkring engelsk fodbolds intensitet. Men jeg indså i løbet af kampene at jeg kunne følge med, og det var jeg virkelig glad for, da jeg som ung spiller havde problemer med at spille 90 minutter – da jeg var 17 sagde de blandt andet, at jeg skulle arbejde på min udholdenhed, fortæller den franske angriber ifølge avisen The Mirror. 

I løbet af den indeværende sæson er franskmanden blevet kastet rundt oppe i angrebet og har spillet en del forskellige positioner. Der er dog én specifik position, Anthony Martial foretrækker. 

– Jeg foretrækker at spille oppe foran. Men hvis træneren spiller mig på kanten, så betyder det, at det er bedre for holdet, og for mig er det det vigtigste. Jeg arbejder meget hårdt hver dag til træning(for at blive en bedre afslutter, red.). Med tiden kommer jeg til at udvikle mig endnu mere, og jeg bliver endnu mere moden og kan score flere mål, slutter han. 

Annonce