Marca: Forhandlinger mellem United og Real er stoppet
Denne sommer har generelt været præget af to store transfer-sagaer. Skal David de Gea til Real Madrid denne sommer. Hvis ja, kommer Sergio Ramos eller Keylor Navas så den anden vej?
Det ligner efterhånden, at hverken de Gea eller Ramos skal indstille sig på at forlade deres respektive klubber Manchester United og Real Madrid. Ifølge Marca har de to klubber ikke snakket i over en uge, og forhandlingerne er frosset fuldstændigt. Så meget, at Real Madrid har droppet deres idé om at hente de Gea denne måned, og vil vente til august på at forsøge at hente ham igen.
Marca skriver, at grunden til at Real Madrid fokuserede på at få Casillas ud af klubben og Kiko Casilla ind skyldes, at Manchester United ikke ønsker at ændre deres holdning omkring et salg af målmanden. Marca fortæller, at Ed Woodward har fortalt Jorge Mendes, der repræsenterer Madrid i denne sag, at han vil have €40 millioner eller Keylor Navas og Sergio Ramos (samt United vil betale en slat penge) for David de Gea.
Marca fortæller, at Ramos her spiller en nøglerolle, og at forhandlingerne forventes at ville starte igen, efter en snak mellem Ramos og Pérez, Real Madrids præsident. Denne samtale vil være til for at finde ud af, hvilken rolle Ramos ville spille i en transfer, skriver Marca.
Indtil nu er forhandlingerne dog stoppet