Mane afslører: Jeg var meget tæt på United-skifte
Sadio Mane skiftede for tre år siden Southampton ud med Liverpool og frem til i dag har han udviklet sig til at være en stor profil for The Reds. Tingene kunne dog have set anderledes ud, da Sadio Mane var tæt på at skifte til Manchester United for tre år siden.
Det indrømmer den 27-årige kantspiller forud for lørdagens Champions League-finale mod Tottenham.
– Det var meget, meget tæt på, fordi jeg mødtes faktisk med repræsentanter for klubben. Jeg var faktisk ankommet og fik mig en snak med den daværende manager Louis Van Gaal. De kom også med et tilbud, forklarer senegaleseren til Mirror.
Inden signaturen blev sat på en kontrakt med Manchester United modtog Sadio Mane dog et opkald fra Liverpool-manager Jürgen Klopp, som forsøgte at overbevise ham om at tage til Anfield i stedet.
– Jürgen Klopp ringede og sagde, at han mente, at jeg skulle komme til Liverpool, fordi det var den rette klub for mig. Jeg følte også, at det var det rigtige tidspunkt, så jeg sagde, at jeg kom til Liverpool, slutter Sadio Mane.