AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
15:09:2020 09:34
Manchester United er klar til at hente Bale - men kun på én betingelse

Ifølge Sky Sports er Manchester United åbne for potentielt at signe Gareth Bale, men det bliver kun på en midlertidig kontrakt.


Real Madrid har nu i mere end et år forsøgt at få Gareth Bale til at forlade klubben, og efter at længe at have nægtet, mens han hævede en fed ugentlig hyre på omkring £600.000 ugentligt, skulle waliseren nu også være åben for at forlade Santiago Bernabeu for at puste liv i karrieren.

For få uger siden fortalte Bale, at han var åben for at vende tilbage til Premier League, og mandag skrev The Times, at den 31-årige winger var åben for at skifte til Manchester United - enten permanent eller på en lejeaftale.

Og han er af interesse for Manchester United, skulle klubbens jagt på førsteprioriteten Jadon Sancho ende i fiasko. Derfor anser The Red Devils nu Gareth Bale som en ganske reel mulighed, selvom han overhovedet ikke passer ind i klubbens nuværende rekrutteringsstrategi.

Ole Gunnar Solskjær har fokus på unge spillere med stort udviklingspotentiale, så klubben har heller ingen intentioner om at give Gareth Bale en langtidskontrakt. Til gengæld er Manchester United ifølge Sky Sports klar til at leje Bale.

- Vi er blevet fortalt, at Gareth Bale er en mulighed for United, men kun på en lejeaftale, fortæller Kaveh Solhekol fra Sky Sports.

The Red Devils har angiveligt skelet til Bayern München, som må siges at have haft succes med at leje to garvede spillere i form af Ivan Perisic og Philippe Coutinho sidste sæson.

Lønnen skulle dog være et problem. Bale tjener op mod £600.000 ugentligt, og selvom Real Madrid angiveligt er klar til at betale en andel, så vil waliseren ikke kunne undgå at gøre et stort indhug i Manchester Uniteds lønbudget.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED