Manchester City køber fransk landsholdsstjerne
Manchester City har nu indgået en aftale om at købe en fransk landsholdsstjerne for et ganske respektabelt beløb denne sommer.
Det er alverdens medier, heriblandt The Athletic, der mandag eftermiddag kan fortælle, at Manchester City er nået til enighed med Lyon om købet af Rayan Cherki.
I forvejen er den engelske storklub blevet enig med franskmanden om en kontrakt, så nu mangler der kun at blive sat diverse underskrifter.
Prisen for Rayan Cherki lyder på 298 millioner kroner, og han har samtidig indgået en aftale med klubben om en kontrakt til sommeren 2030.
Forventningen er nu, at den franske supertekniker kan nå at støde til Manchester Citys trup forud for VM for klubhold, som begynder i USA senere denne uge.
The Cityzens spiller sin første kamp ved turneringen den 18. juni mod Wydad FC, inden der også venter gruppekampe mod Al Ain og Juventus.
Rayan Cherki har senest vist sig frem på det franske landshold ved Nations League, hvor han især mod Spanien kom ind og tryllebandt alle, der så med.
For Lyon har han netop haft en stor sæson, hvor han har leveret 12 mål og 20 assists, og han scorede i både Europa League-semifinaler mod Manchester United.
Allerede som 16-årig debuterede han for Lyon, og han blev kort efter også klubbens yngste målscorer nogensinde.
Senere blev han også den yngste spiller nogensinde til at spille i Champions League-semifinale, da han endnu blot var 17 år og tre dage.
Han har nu opnået 185 førsteholdskampe for Lyon.
Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.
















