Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Manchester City kan blive tvangsnedrykket: Men én ting taler til klubbens fordel

Af Emil Plovgaard
18.01.2024 Kl. 17:36
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

115 regelbrud i henhold til Financial Fair Play.

Sådan lyder anklagen mod Manchester City.

Anklagen tager udgangspunkt i en otte-årig periode fra 2010/11- til 2017/18-sæsonen.

Der har været snak om, at City kan få frataget sine mesterskaber i perioden, hvor man vandt Premier League i 2012, 2014 og 2018.

Og der er sågar også snak om tvangsnedrykning. Men så vidt tror tidligere finansiel rådgiver for Manchester City, Stefan Borson, ikke, at det kommer.

– Sagen er på en helt anden skala (end Everton og Nottingham Forest, red.).

– Det kan der ikke sættes spørgsmålstegn ved, og hvis disse beskyldningeer findes bevidst, så ender det som minimum med tvangsnedrykning.

Én ting taler for Manchester Citys fordel, mener Stefan Borson, nemlig, at de samme personer i en konstant årrække nok ikke har begået regelbrud gang på gang.

– Det synes dog højst usandsynligt, at adfærden har fundet sted over en ti-årig periode med de personer, der har arbejdet i klubben og de selskaber, som er involveret, siger Borson i et interview med talkSPORT, og han tror derfor ikke, der er tale om systemisk brud på reglerne.

– Det vil være meget stort for nogen ret at antyde, at disse mennesker har været uærlige og udvist beskæmmelig adfærd, lyder det videre.

Det er omkring et år siden, at anklagerne mod City blev offentliggjort.

Klubben er endnu ikke blevet dømt for noget, og i sidste sæson vandt man en historisk treble.

Der er dog fastlagt en dato for, hvornår Citys sag skal køre, men Premier Leagues administrerende direktør, Richard Masters, ville for nylig ikke komme nærmere ind på det.

Læs flere nyheder om Manchester City her.

Annonce