Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- Manageren siger, jeg skal score flere mål

05.03.2014 Kl. 19:50
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Steven Pienaar kan til evertontv fortælle, at Roberto Martinez har fortalt ham, at han skal bidrage med flere mål.

Sydafrikaneren scorede et fremragende mål da Everton mødte Arsenal i 2010, men når The Toffees i weekenden møder Arsenal i FA Cuppens kvartfinale, er det vigtigste for Pienaar ikke, at han selv scorer. Midtbanespilleren vil blot videre til semfinalen.

– Jeg kan stadig huske målet (fra 2010 red.). Forhåbentlig kan jeg gøre det samme igen, men det vigtigste er, at holdet vinder, udtaler han til evertontv og fortsætter:

– Jeg har været ret uheldig de sidste par uger. Manageren har presset mig – han har fortalt mig, at jeg skal score flere mål. Jeg skal med ind i boksen, og det er lykkedes mig over de sidste par uger. Jeg er kommet tættere og tættere på, så måske kan jeg score på lørdag.

– Vi er spændte på at tage dertil, men vi ønsker ikke at ligge unødvendigt pres på os selv. Vi vil bare gå ud og sikre, at vi nyder kampen og giver alt. Vi er to kampe fra Wembley, men det holder vi ude af hovederne. Det er endnu en stor kamp. Alle kampe, vi spiller, er vigtige.

– Vi tog dertil i december og forsøgte at diktere kampen. Vi ville spille på vores måde. Men det er fortid, og det er en ny kamp, en ny udfordring, og vi ser frem til det.

 

Annonce