Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mads Hermansen er færdig

Af Morten Jørgensen
20.09.2025 Kl. 14:53

Den danske landsholdsmålmand Mads Hermansen er blevet vraget til lørdagens Premier League-kamp mod Crystal Palace.

I stedet er det den franske målmand Alphonse Areola, som har fået lov til at vogte buret for West Ham denne eftermiddag.

Mads Hermansen blev hentet til West Ham i løbet af sommerens transfervindue fra Leicester, men han har fået en skidt start.

Danskeren har således været impliceret i flere scoringer, og nu har Graham Potter taget konsekvensen og sat ham på bænken.

Tålmodigheden varede altså blot fire Premier League-kampe, og nu får Alphonse Areola en mulighed for at tilspille sig en fast plads på holdet.

Mads Hermansen har i et interview gjort det meget klart, at han agter at blive førstemålmand på det danske landshold frem mod VM næste sommer.

Derfor var det også vigtigt for ham, at han kunne finde et nyt sted at spille fodbold i denne sæson, hvor han havde fokus på at komme til Premier League.

Derfor må det også være et slag i ansigtet, at han nu allerede er blevet vraget af Graham Potter, som også meldes fyringstruet i West Ham på nuværende tidspunkt.

Chelsea-spilleren Mykhaylo Mudryk vil angiveligt skifte sportsgren for at komme til OL i 2028 – læs mere om den sag lige her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce