Lyn-exit på vej: Siger to superstjerner farvel til Liverpool?
Liverpool brugte uhørte summer i sommerens transfervindue, men afkastet har indtil videre været til debat.
Næsten fire milliarder kroner blev investeret i nye profiler, og især rekordkøbet Alexander Isak og stjernesigningen Florian Wirtz har været i fokus.
Den svenske angriber kom til Anfield som en målfarlig frontløber fra Newcastle, men står kun noteret for to Premier League-scoringer.
Offensivspilleren Wirtz har endnu ikke bidraget med mål eller assists i ligaen, om end han har vist glimt af kvalitet i andre turneringer.
Liverpool kan vinke farvel til stjerner næste sommer
Ifølge den tidligere Liverpool-spiller Didi Hamann, der har udtalt sig via Liverpool Echo, kan begge spillere få deres fremtid i klubben under lup, hvis præstationerne i den hjemlige liga og Champions League-resultaterne udebliver.
– Jeg er ikke sikker på, at Liverpool vil sælge nogen i januar, men hvis tingene ikke går bedre for Alexander Isak i marts eller april, vil de sandsynligvis have diskussioner om at sælge ham til en klub som Barcelona til sommer.
– Der vil være masser af købere til Isak, fordi han har vist sine evner i Newcastle. Det afhænger også i høj grad af Ekitikes form, for hvis han fortsætter med at forbedre sig, vil det være en kamp for Isak at få kampe, lyder det fra tyskeren.
Især Isak nævnes som en mulig salgskandidat næste sommer, hvor interessen fortsat vurderes stor.

Isak ramt af skrækskade
Lørdagens 2-1-sejr over Tottenham blev skæmmet af en skade til den tidligere Real Sociedad-angriber, der måtte udgå efter sit lynmål i anden halvleg.
Først frygtede man en korsbåndsskade, men meldinger peger nu på et problem længere nede i knæet.
En ekspert advarer dog om, at skademekanismen kan være alvorlig. Arne Slot og kompagni afventer nu scanningen, mens holdkammeraterne håber på det bedste.
Nu siger Andreas Christensen ja til dansk storklub.

















