Luke Shaw i chokskifte?
Luke Shaw kan meget vel have spillet sin sidste kamp for Manchester United.
Derudover er stortalentet Diego Leon stødt til traditionsklubben denne sommer, mens portugisiske Diogo Dalot kan optræde på positionen.
Dermed er Luke Shaw, der blot fik 12 kampe under bæltet i seneste sæson, kommet i overskud hos Rúben Amorim og kompagni.
Den 30-årige forsvarsspiller bevæger sig derfor mod et United-exit, hvilket ligeledes gælder for Alejandro Garnacho, Tyrell Malacia, Antony og muligvis også Rasmus Højlund.
Den melding kommer fra Sky Sports fredag.
Ifølge Sky Sports skulle der være flere klubber fra Mellemøsten, der har englænderen i kikkerten. I skrivende stund er der dog intet konkret på bordet.
Luke Shaw har været i United siden 2014, hvor han blev hentet i Southampton. Med tiden er det blevet til 287 kampe i klubben fra den røde del af Manchester, hvor kontrakten udløber om to år.
I dette transfervindue har klubben fra Old Trafford desuden hentet to Premier League-stjerner i form Matheus Cunha og Bryan Mbeumo, der samlet koster langt over en milliard kroner.
Nu bekræfter Christian Eriksens agent, at den danske landsholdsspiller er tæt på et vildt skifte.
Der er fuld gang i sommerens transfervindue – herunder kan du få hele overblikket:
FØLG TRANSFER LIVE LIGE HER


















