Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Lukaku: Barkley en fornøjelse

26.11.2013 Kl. 14:26
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Romelu Lukaku har haft en fremragende sæson i Everton indtil nu. Belgieren roser nu holdkammeraten Ross Barkley, der ifølge Lukaku, har en pæn andel i holdets succes.

Syv mål i otte kampe har Lukaku scoret for The Toffees, siden han i sommer blev udlejet fra Chelsea. Selvom Lukaku utvivlsomt høster mange roser selv, så er der også overskud til at rose holdkammeraterne. Især 19-årige Ross Barkley, får store roser fra Lukaku.

– Han er rigtig, rigtig god. Jeg spillede mod Ross (Barkley red) for syv år siden i en ungdomsturnering – allerede dengang kunne man se, at han havde potentialet til at spille i Premier League en dag, udtaler Lukaku til Liverpool Echo.

Yderligere er Lukaku glad for det gode blik for spillet, som Barkley kreer chancer for holdkammeraterne med.

– Han har forbedret sig år efter år, og det er en stor fornøjelse at have ham bag mig. Han leverer mange kvalitetsbolde, han kan score, han kan drible. Jeg tror, at han er Englands næste stjernespiller.

Barkley har selv scoret to ligamål i denne sæson, hvor han har spillet i alle 12 kampe for Everton.

Annonce