Lokalavis: City kan have ny stor signing på plads i næste uge
Der kommer til at ske store ændringer på Etihad Stadium i det kommende transfervindue med Pep Guardiola ved roret.
Den spanske manager har allerede sikret sig sit første køb som Manchester City-manager, da han har hentet Ilkay Gündogan fra Dortmund til Etihad Stadium, men flere nye ansigter er på vej.
Pep Guardiola ønsker at styrke flere forskellige positioner, og det er angiveligt defensiven, som han vil investere mange millioner i. Én af de forsvarsspillere, der er blevet rygtet til Manchester City, er den franske midtstopper, Aymeric Laporte fra Athletic Bilbao.
Nu forlyder det, at han snart bliver Manchester City-spiller. Den troværdige avis, El Correo, som har base i det catalanske, beretter nemlig, at Premier League-giganten vil aktivere hans frikøbsklausul på €50 millioner i næste uge.
Manchester City vil derefter tilbyde ham en kontrakt med en ugeløn på £115.000, hvilket svarer til 1,1 millioner kroner.
Athletic Bilbao vil dog give Pep Guardiola kamp til stregen, da de vil tilbyde ham en ny kontrakt og gøre ham til den bedst betalte fodboldspiller i klubbens historien. Dog forventes det, at han foretrækker et skifte til Manchester City.