Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Liverpool vil hente La Liga-profil

Af Mikkel Wittorff Hollmann
14.10.2024 Kl. 08:21
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool kan meget nemt ende i en situation, hvor de efter denne sæson skal sige farvel til anfører Virgil Van Dijk.

Hollænderen har kontraktudløb til sommer, og derfor er det yderst sandsynligt, at han spiller et andet sted om et års tid.

Derfor er Liverpool angiveligt også begyndt at gøre de indledende øvelser i jagten på en forstærkning – og sådan en finder de muligvis i Andalusien.

Læs også: Guardiola ikke i tvivl: Han er verdens bedste nogensinde

For her har Sevilla en succesfuld stopper rendende – og det til trods for, at klubben fra Ramon Sánchez Pizjuan har været igennem en tumultarisk tid med flere trænerfyringer.

Længe har franske Loïc Badé, som blev hentet til klubben fra Rennes i 2023, dog gjort det forrygende.

Badé har været en af Sevillas bedst præsterende spillere i det centrale forsvar, men nu kan han være på vej videre.

For Badé er på Liverpools liste over mulige afløsere for Virgil Van Dijk. Det skriver spanske Marca.

Loïc Badé og Sevilla har fået en nogenlunde start på den nye La Liga-sæson.

I weekenden tog de en ordentlig skalp, da de besejrede lokalrivalerne fra Real Betis i det andalusiske derby.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce