Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Liverpool-stopper: Smertefuldt at se bolden gå i mål

14.09.2014 Kl. 08:55
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool skulle bygge videre på den flotte 3-0 sejr over Tottenham før landskampspausen, men Aston Villa blev en større mundfuld end ventet for Rodgers' tropper. 

En scoring efter et hjørnespark i første halvleg blev skæbnesvanger for Liverpool, der ikke formåede at komme tilbage i kampen.

Sommerindkøbet, Dejan Lovren, er skuffet over nederlaget og fortæller, at det var smertefuldt at se bolden gå i mål.

– Det var smertefuldt at se bolden gå i mål, specielt som forsvarsspiller, for de kom ikke til særligt mange chancer, men de var gode på hjørnespark.

– Vi lukkede et enkelt mål ind på hjørnespark og efter det, blev det vanskeligt at komme tilbage. De var vældigt stramme i organisationen og gode i forsvarsspillet. 

Liverpools næste opgave er Champions League-kampe mod Ludogorets på tirsdag.

– Vi er skuffede, men vi må bare holde hovedet højt, for næste kamp er i Champions League. Nu skal vi vinde den kamp og få en god start der. Vi har ikke tid til at ærgre os over nederlaget.

Nederlaget efterlader Liverpool på en 8. plads med seks point.

Annonce