AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
09:07:2019 15:18
Liverpool slikker sig om munden efter russisk Super Cup-finale

Liverpool har endnu ikke hentet nogle spillere til klubbens førstehold. Sadar Azmoun, der også er kendt som den iranske Messi, kan vise sig at blive klubbens første signing. Azmoun gjorde i hvert fald alt for at overbevise Liverpools scouts om, at han er et køb hver, efter han scorede to mål i den russiske Super Cup.


Ifølge Soviet Sport er Liverpool på vej til at lave en overraskende handel. Handlen drejer sig om angriberen Sadar Azmoun, der også kaldes den iranske Messi.

Klopp skulle være imponeret over Azmouns evner på grønsværen, og interessen blev ikke mindre, da Liverpool havde scouts ude for at se den Russiske Super Cup-finale mellem Zenit St. Peterborg og Lokomotiv Moskva.

På trods af et nederlag til Azmouns hold, Zenit St. Peterborg, viste angriberen sig frem på bedste vis.

I 2-3-nederlaget scorede Azmoun to kasser for Zenit, og netop de to mål kan potentielt have overbevist Liverpool om at hente angriberen til klubben.

Azmoun er bestemt ikke blevet billigere her i år 2019. Zenit købte tidligere på året angriberen i Rubin Kazan, og i denne sæson har den 24-årige angriber scoret 17 mål i 33 kampe for Zenit.

 

 

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED