Liverpool møder Dortmund på Anfield
Kampen vil blive spillet 13.15 dansk tid på Anfield. Sidst de to hold mødtes vi i Champions League for 13 år siden.
Kampen mod Dortmund efterfølger træningskampe mod Preston, Roma, Olympiakos, Manchester City og Milan.
– Det er over et årti, siden Dortmund spillede på Anfield, så vi ser frem til at byde dem velkommen tilbage, fortæller Billy Hogan, pressechef for Liverpool.
– Kampen lover en elektrisk atmosfære, hvor begge hold forbereder sig til den kommende sæson, hvor de tilmed kan møde hinanden i Champions League igen.
Også i Dortmund-lejren glæder man sig til opgøret.
– Kampen mellem Liverpool og Borussia Dortmund er et møde med to hold, der har meget til fælles; En lang og gloværdig historie, unikke fans og passioneret stil for fodbold, lyder det fra Hans-Joachim Watzke.