Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Liverpool jagter Stoke-keeper

07.12.2014 Kl. 19:05
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Asmir Begovic har siden 2010 været en sikker sidste skanse på Britannia Stadium. Den bosniske landsholdsmålmand har flere gange været kædet sammen med flere storklubber, men interessen har ikke medført noget reelt endnu.

Begovic' kontrakt med Stoke udløber i sommeren 2016 og på det seneste er han blevet kædet sammen med formsvage Liverpool, hvor førstemålmand Simon Mignolet bliver stærkt kritiseret fra alle sider. Begovic selv er i glimrende form og stod senest en brandkamp, da Stoke slog Arsenal 3-2 lørdag, hvor flere store Begovic redninger holdte Arsenal fra at komme tilbage i kampen og få point. Bosnieren har dog ikke travlt med at skynde sig videre og fastholder, at han er glad i Stoke.

– Min fremtid er her i Stoke, såvidt jeg ved. Vi har mange kampe det næste stykke tid, og dem vil jeg gerne være en vigtig del af.

– Jeg har været her i et par år, og nydt min tid her. Jeg har virkeligt tilpasset mig, og jeg har fået meget støtte fra folk omkring klubben.

– Vi har alle ambitioner og mål. Jeg arbejder meget hårdt på at forbedre mig som spiller, og jeg håber på at teste mig selv på det højeste niveau i fremtiden.

– Der er ingen der ved om muligheden for det opstår. Vi får se hvad fremtiden bringer, men jeg vil ikke tænke for langt frem i tiden.

Annonce