Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Liverpool fører efter straffe: Derfor tjekkede dommeren ikke VAR

01.06.2019 Kl. 19:44
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool er på vej mod klubbens sjette store europæiske trofæ efter Mohamed Salahs mål i første halvleg.

Straffesparket, som egypteren omsatte til mål,  blev dømt efter Moussa Sissoko noget klumset fik armen på et indlæg fra Sadio Mané.

Som vi har set så mange gange tidligere i dette års Champions League-turnering,  bliver vigtige kendelser ofte gennemset via VAR-systemet efterfølgende,  men det var ikke tilfældet denne gang.

Hvorfor?

Det korte svar er, at dommeren ikke behøvede hjælp fra videosystemet.  Dommerne behøver kun gense de episoder,  som er stridbare eller tvivlsomme, og det mente finaledommer Damir Skomina ikke, at straffesparket var.

Han vurderede, at kendelsen var ligetil,  og VAR-dommerne i øresneglen har ligeledes bekræftet, at der var straffe. Derfor behøvede han ikke se klippet igen,  og derfor kunne han hurtigt pege på straffesparkspletten.

 

Annonce