Liverpool-fansene har talt: Disse 11 spillere skal sælges
En majoritet af Liverpool Echos læsere har fået nok af en række langtidsskadede profiler samt marginalspillere og ønsker dem solgt til sommer. Det viser en afstemning, mediet har foretaget blandt Liverpool-fansene i sin læserskare.
Alex Oxlade-Chamberlain er blandt profilerne, som virkeligt deler vandene, men blandt de adspurgte var det alligevel 55 procent, der tilkendegav, at de ønsker den tidligere Arsenal-spillere solgt.
Samme vej så 56,2 procent af fansene gerne Joel Matip følge, efter midterforsvareren også har tilbragt en stor del af denne sæson på skadesbænken.
Efter lidt mere end én sæson har størstedelen af de Liverpool Echo-læsende Liverpool FC-fans også set nok af Takumi Minamino. 65 procent ønsker japaneren solgt, og cirka samme antal ønsker også den unge offensive duo Harry Wilson og Ben Woodburn sendt videre til andre klubber.
Xherdan Shaqiri kan også ligeså godt begynde at pakke sine sager, hvis det stod til de lokale Liverpool-fans. 77,7 procent ønsker ham solgt sammen med akademispilleren Sheyi Ojo, som vist aldrig får sit store gennembrud på Anfield.
Efter adskillige lejeophold gør Marko Grujic det måske heller ikke. Hele 86,1 procent vil gerne se ham solgt, og det samme gælder Adrian, som dog alligevel har kontraktudløb efter denne sæson.
Der er dog særligt en duo, som Liverpool-fansene virkelig, virkelig gerne vil af med. Det drejer sig om Loris Karius og Divock Origi. Hele 89,9 procent håber på at kunne sige farvel til den tyske målmand til sommer, men noget overraskende er Origi faktisk den spiller, som færrest fans ønsker at beholde.
Kun 7,5 procent af respondenterne i afstemningen ville gerne beholde den belgiske angriber i dag, nu hvor hans vigtige mål i Champions League snart ligger to år bag ham.