Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Liverpool-fans fik skylden for kaos til CL-finale: Nu kræver Real Madrid svar

Af Kasper Leif Pedersen
03.06.2022 Kl. 10:34
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Der herskede kaos ude foran Stade de France i Paris inden Champions League-finalen mellem Liverpool og Real Madrid.

Personer uden billet til kampen brød forbi kontrollører, mens andre måtte stå i kø i timevis, som resulterede i nogle blev udsat for, at politiet tåregassede dem

Oprindeligt skød UEFA skylden på Liverpool-fansene, hvor senere indrømmede de, at noget var galt i forbindelse med håndteringen og organiseringen af finalen i Paris. 

Dog står Frankrigs regering fast i deres standpunkt; Den franske sportsminister, Amelie Oudea-Castera, hævdede, at der var mellem 30 til 40 tusinde enten uden en billet, eller en som var forfalsket.

Og nu kommenterer den anden klub af Champions League-finalen, Real Madrid, endelig på situationen.

Real Madrid skriver nemlig i en udmelding på deres hjemmeside, hvor de har to kræv.

De kræver nemlig svar for det Champions League-finalekaos, der efterlad flere fans 'hjælpe-og forsvarsløse'

Ydermere vil de gerne vide hvorfor, at Paris blev valgt som vært for finalen, når de anvendte kriterier blev taget unden hensynstagen. 

Annonce