- Liverpool er i krise
Liverpool oplever en markant nedtur i Premier League, hvor holdet nu har tabt fire kampe i træk, hvilket ikke er sket siden 2021.
De forsvarende mestre er rutsjet ned til en syvendeplads, hvilket har sendt manager Arne Slot i modvind.
Efter 3-2 tabet til Brentford beskrev den hollandske cheftræner holdets indsats som den svageste under den igangværende række af skuffende resultater.
Samtidig præsterer flere af klubbens store sommerkøb, som Milos Kerkez og Jeremie Frimpong, svingende, hvilket øger presset.
Nu er Liverpool-legenden Jamie Carragher ude med riven efter sin tidligere arbejdsgiver.
Liverpool er på afveje
Det ser sort ud for Liverpool. Sådan lyder meldingen i Sky Sports-studiet fra Jamie Carragher.
– At se Premier League-vinderne tabe fire kampe i streg med de dyre signings in mente, så er klubben i krise for tiden, lyder det blandt andet fra englænderen ifølge Viaplay.
Hør hele interviewet med Carragher øverst i denne artikel.
Næste modstander for The Reds er i ligacuppen mod Crystal Palace, som klubben fra Merseyside har haft notorisk svært ved. I de seneste to opgør er det endt med en sejr til The Eagles, der er dygtig trænet af Oliver Glasner.
Arne Slot i Liverpool-exit: Nu siger trænerlegende ‘ja’ til cheftrænerposten. Læs mere.
Andetsteds forlyder det, at Franculino Djú rykker tættere på klubskifte, da en ny gigant er gået all-in.
Hovedpine til Arne Slot: Liverpool træffer afgørende beslutning
De forsvarende mestre fra Liverpool har ramt en mur i Premier League.
Det står nu mejslet i massiv granit, at Arne Slot og kompagni har tabt fire kampe i rap, hvilket ikke er sket siden 2021.
De fire tabte kampe svarer til det antal nederlag, som det blev til i hele seneste sæson.
Nederlagene til Crystal Palace, Chelsea, Manchester United og Brentford har sendt The Reds ned på en syvendeplads i den bedste engelske række. Her er det hold som Sunderland og Bournemouth, der trækker fra.
Det er en ganske uholdbar situation for en klub, der brugte omtrent fire milliarder kroner på nye ansigter denne sommer.
Beatles-statuerne på havnen i Liverpool blev ikke opført på én dag, men med stjerner på holdkortet som Florian Wirtz og Alexander Isak, skal der snart komme et bredere vingefang på Liverbirden.
I den sammenhæng skal klubben fra Merseyside træffe nogle ret store beslutninger, så de kan få vendt skuden per omgående.
Liverpool mangler rutine og kontinuitet
Nogle af de andre nyindkøb, i form af forsvarsspillerne Jeremie Frimpong og Milos Kerkez, har ikke fundet sine fødder på Anfield.
Det er særligt hollænderen, som har nogle markante sko at udfylde efter afskeden med Trent Alexander-Arnold i sommer.
Den fremtidige afløser for Andy Robertson er Milos Kerkez, men indkøbet fra Bournemouth virker en kende for overtændt og uerfaren.
Det skal der styr på, hvilket i øvrigt også gælder for Arne Slots taktiske setup, der ikke er faldet i hak i den svære sæson nummer to.
Derfor peger pilen på stabilitet og en sikker basis.

De fleste vil nok mene, at Andy Robertson har aftjent sin værnepligt, men per nuværende er han en absolut nødvendighed.
Farten er aftagende, men den skotske terrier, der fylder 32 år til marts, har indstillingen og rutinen. Her tænker jeg særligt på de aktioner, der skal foretages i den defensive linje.
Kerkez er et festfyrværkeri fra Harald Nyborg lige nu, men skal nok blive til prima kinakrudt på sigt. Han skal have mere tid til at modne sig i Beatles-byen.
Derfor skal Andy tilbage på venstre dør, da han forsvarer bedre, er en motivator og en sand viceanfører.
I skrivende stund har Virgil van Dijk for travlt med at leje storebror overfor den ungarske knægt i form af Kerkez, der sommetider pisker forvirret frem og tilbage.
Timingen til indkøringen af en lovende spiller, der bestemt har bevist sine kvaliteter på den engelske sydkyst, er bare ikke passende. Derfor må den hollandske Liverpool-boss handle og trække en streg i sandet.
Arne Slot skal træde i karakter
I den offensive linje er der også behov for ændringer. Federico Chiesa burde få en startplads på bekostning af formsvage Mohamed Salah. Der er simpelthen ikke noget at rafle om her.
Efter et par kampe er det muligt at nedfælde dom. Er den lynhurtige italiener god nok til en fast plads – eller er han bedst i rollen som super-sub?
Den ovenstående taktiske ændring vil understrege det taktiske mod, som Arne Slot bør besidde.
I samme moment florerer rygterne allerede i vilden sky, da erstatningen for Salah angiveligt er ved at blive identificeret.
Derudover ser jeg gerne den tro væbner, Joe Gomez, ved siden af Liverpool-kaptajnen. Alternativt kan han ryge ud på højrebacken.
Det er en tør og kedelig konstatering af elefanten i rummet, men traditionsklubben fra det vestlige England mangler defensiv pondus og knofedt.
På en god dag kan Dominik Szoboszlai alligevel dække flere positioner med sit eksorbitante løbepensum, så det skal nok gå, som Aarhus Fremad-fansene gjalder ude på Riisvangen.

Hugo Ekitiké skal endvidere være det klare førstevalg på toppen. Det er lige så sikkert, som et kæmpe kup på Louvre ved højlys dag i den franske hovedstad.
Alexander Isak kan komme i spil, når han er helt tiptop.
Den tid vil komme, men som det ser ud nu (med en skade in mente), er en marathon påkrævet – og ikke en sprint. Den tidligere Newcastle-bomber skyder med løst krudt, fordi han ikke er i normal forfatning.
Ja, det svenske rekordindkøb burde alle dage være fast inventar i startelleveren, men ikke før den dag, at kødbollerne serveres varme – og ikke halvkolde fra den normalt kliniske afslutter.
Disse faktorer kan være med til at vende skibet for Liverpool, så de ikke ender med at støde på grund for bestandig.
Arne Slots tropper skal i Premier League-regi dyste mod Aston Villa næste gang. Klubben fra Birmingham slog Manchester City med 1-0 i seneste spillerunde.
Arne Slot i Liverpool-exit: Nu siger trænerlegende ‘ja’ til cheftrænerposten. Læs mere.


















