Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Liverpool-emne overvejer Barcelona-exit

26.03.2016 Kl. 16:21
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool valgte tidligere på sæsonen at forlænge kontrakten med klubbens normale førstevalg på målmandsposten Simon Mignolet. Det selvom den belgiske landsholdsmålmand flere gange har været udsat for kritik. 

I sommer gik der flere rygter om, at The Reds forsøgte at hente FC Barcelonas tyske stortalent Marc-Andre ter Stegen, men uden held. Allerede nu går der igen rygter om, at Jürgen Klopp vil forsøge at overtale den 23-årige tysker til at skifte til Anfield til sommer.

Barcelona-målmanden er dog ikke interesseret i at snakke om rygter, men lørdag udtaler den tidligere Borussi Mönchengladbach-spiller, at hans nuværende situation på Camp Nou ikke er holdbar, hvorfor han vil tage en snak med den spanske storklub om sin fremtid:

– Jeg bruger ikke tid på rygter om andre klubber, da jeg har en lang kontrakt med FC Barcelona. Barcelona er en stor klub og selvom min nuværende situation ikke er holdbar i længden, så kan meget ændre sig til sommer, siger den tyske målmand til sport1.de. 

– Lige meget hvad så skal jeg have en snak med klubben om min fremtid. Jeg vil selvfølgelig gerne spille mere end, jeg gør på nuværende tidspunkt, da det ikke er holdbart på den lange bane at sidde på bænken. Særligt i min alder, hvor jeg skal udvikle mig, men vi må vente og se til sommer, slutter Marc-Andre ter Stegen. 

Annonce