Liverpool-emne i dilemma
Adem Ljajic befinder sig i øjeblikket i et stort dilemma – Skal han underskrive en ny kontrakt med Fiorentina eller skifte klub?
Den serbiske kantspiller har kontraktudløb om et år, og derfor vil den italienske klub forlænge eller sælge ham. Flere klubber er interesserede – heriblandt Liverpool-
Fiorentina-direktør, Sandro Mencucci, håber dog på at forlænge med Ljajic i stedet for at sælge ham:
– Adem bliver her ikke, hvis han ikke forlænger sin kontrakt, det ville ikke være det rigtige. Vi har tilbudt ham en fremragende kontrakt. Hvis han synes, den er god nok, er det fint, hvis ikke, forlader han os, direktør Sandro Mencucci til Gazzetta dello Sport og fortsætter:
– Uanset hvad der sker, bliver det en succes for Fiorentina. Hvis han bliver her, og det tror jeg, han gør, så har vi et stærkt hold. Hvis han smutter, bliver det til en god pris, da mange klubber er ude efter ham, siger Mencucci.
Udover Liverpool er Milan, Roma, Tottenham, Southampton og Atletico Madrid blevet sat i forbindelse med Adem Ljajic.