Liverpool-back: Kæmper hårdt for at spille
Javier Manquillo, som er udlejet til Liverpool fra Atlético Madrid i denne og den kommende sæson, har blot fået 19 kampe for The Reds i indeværende sæson, og han har ikke været i aktion siden Europa League-kampen mod Besiktas i februar. Spanierens seneste startplads var i 0-0-kampen mod Bolton i FA Cuppen i januar måned.
Lejesvenden har end ikke været i truppen til de seneste tre kampe, men han har ikke tabt troen på, at han kan blive fast mand på Anfield.
– Alle vil spillere, og vi kæmper alle for vores egne positioner på banen, men det er rigtigt, at jeg ikke har haft en chance for at vise mig frem fra start siden januar. Men det ændrer ikke ved, at jeg vil træne hårdt for at få en kamp, uanset om det bliver den sidste kamp i sæsonen, eller om det først bliver i næste sæson, lyder det fra spanieren ifølge Liverpool Echo.
– Det er, hvad vi er her for. Jeg vil kæmpe for min plads. Jeg tror på min chance.