AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
28:11:2022 19:30
LIVE: FA Cup-lodtrækning - 3. runde

Se lodtrækningen til FA Cuppens tredje runde.


Mens den store VM-kamp mellem Portugal og Uruguay bliver sparket i gang, er der lodtrækning på Anfield.

I aften skal der nemlig trækkes lod til 3. runde i verdens ældste turnering - nemlig FA Cup.

Her er de 20 Premier League-klubber med i bowlen, og de kan ende med at trække hold fra den femte bedste række i England. Det gælder bl.a. Wrexham og Boreham Wood.

FA Cuppens 3. runde skal afvikles i weekenden den 7-8. januar næste år.


Følg lodtrækningen her, der starter klokken 20.00.

20.12: Tiden er nu kommet, hvor den tidligere Liverpool-spiller, Mark Wright, skal være med til at trække lod. 

1. Preston North End (Championship) vs Huddersfield (Championship)

2. Middlesbrough (Championship) vs Brighton (Premier League)

3. Chesterfield (National League) vs West Bromwich (Championship)

4. Manchester City (Premier League) vs Chelsea (Premier League)

5. Boreham Wood (National League) vs Accrington Stanley (League One)

6. Brentford (Premier League) vs West Ham (Premier League)

7. Aston Villa (Premier League) vs Stevenage (League Two)

8. Bournemouth (Premier League) vs Burnley (Championship)

9. Charlton Athletic (League One) eller Stockport County (League Two) vs Walsall (League Two)

10. Tottenham (Premier League) vs Portsmouth (League One)

11. Cardiff (Championship) vs Leeds United (Premier League)

12. Coventry (Championship) vs Wrexham (National League)

13. Norwich (Championship) vs Blackburn (Championship)

14. Luton Town (Championship) vs Wigan (Championship)

15. Oxford United (League One) vs Arsenal (Premier League)

16. Fleetwood Town (League One) vs Queens Park Rangers (Championship)

17. Liverpool (Premier League) vs Wolverhampton (Premier League)

18. Forest Green Rovers (League One) vs Birmingham (Championship)

19. Bristol City (Championship) vs Swansea (Championship)

20. Hartlepool United (League Two) vs Stoke (Championship)

21. Hull (Championship) vs Fulham (Premier League)

22. Crystal Palace (Premier League) vs Southampton (Premier League)

23. Millwall (Championship) vs Sheffield United (Championship)

24. Shrewsbury Town (League One) vs Sunderland (Championship)

25. Sheffield Wednesday (League One) vs Newcastle (Premier League)

26. Manchester United (Premier League) vs Everton (Premier League)

27. Reading (Championship) vs Watford (Championship)

28. Ipswich Town (League One) vs Rotherham (Championship)

29. Dagenham & Redbridge (National League) eller Gillingham (League Two) vs Leicester (Premier League)

30. Blackpool (Championship) vs  Nottingham Forest (Premier League)

31. Derby County (League One) vs Barnsley (League One)

32. Grimsby Town (League Two) vs Burton Albion (League One)

19.55: Mens vi venter på lodtrækningen, kan du her få et overblik over præmieuddelingen ved 3. runde og fremefter:

Vinderne af kampene i 3. runde: £105,000
Vinderne af kampene i 4. runde: £120,000
Vinderne af kampene i 3. runde: £225,000
Vinderne af kvartfinalerne: £450,000
Vinderne af semifinalerne: £1,000,000
Taberne af semifinalerne: £500,000
2. pladsen: £1,000,000
1. pladsen: £2,000,000

Deltag i vores adventskonkurrence og vind en rigtig fed præmie:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Et opslag delt af PLBOLD.DK (@plbold)


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE