Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Lingard nærmer sig ny klub: Kan ikke spille før januar

14.10.2023 Kl. 15:09
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Jesse Lingard nærmer sig en ny klub.

Sådan skriver Sky Sports.

Et skifte til Al-Ettifaq fra Saudi-Arabien lurer således, men Lingard kan ikke få debut for Steven Gerrards mandskab før januar.

Det skyldes registreringsreglerne i henhold til udenlandske spillere i Saudi-Arabien. Her må maksimalt otte udlændinge være registreret, men i øjeblikket er der 10 udlændinge i klubbens trup.

 

Derfor vil det også kræve, at flere udlændinge skal væk, hvis Lingard skal kunne registreres.

– Jeg overvejer alle muligheder. Jeg har aldrig udelukket et hold eller en klub, så for mig handler det bare om at vælge det rette hold.

– Saudi-Arabien laver store ting i øjeblikket, og i den næste år, vil det være et af de største hot-spots i fodboldverdenen, sagde Lingard i et interview med netop Sky Sports tilbage i juni.

Al-Ettifaq brugte i sommervinduet 286 millioner kroner, men Lingard skal der ikke betales nogen overgangssum for, da han i øjeblikket står uden klub.


TOPHISTORIER LIGE NU

 

Annonce