Lindelöf tager manglende spilletid med ro
Manchester United spenderede tidligere på sommeren £30 mio. for at få den svenske forsvarsspiller Victor Lindelöf til klubben, men indtil videre har opholdet ikke været nogen succes.
Svenskeren faldt helt igennem i Super Cuppen mod Real Madrid, og siden da har han ikke været på banen for United. Den dårlige start skræmmer dog ikke Lindelöf:
– Selvfølgelig vil man altid gerne spille, men der er hård konkurrence om pladserne, og det er nogen gode spillere, jeg kæmper mod, så vi må se, hvordan det går.
– Jeg er kun lige ankommet til klubben, og jeg er stadig ved at komme ind i tingene. Den sidste uges træning har været rigtig god, og jeg føler, at jeg udvikler mig.
– Det har været en vigtig første tid for mig, hvor jeg har lært klubben og alle omkring den at kende.
Forsvarsspilleren har taget turen fra Benfica til Manchester United, og han erkender, at presset er noget større i England:
– Det er klart, at der en forskel. Der er flere, der holder øje med dig i Manchester United end i Benfica.
José Mourinho har indtil videre foretrukket Eric Bailly og Phil Jones i det centrale forsvar, og det er altså dem, Lindelöf skal slå af, hvis han vil på holdet i Manchester United.