Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Leicester-stjerne vil være NFL-kicker og til Hollywood

09.04.2017 Kl. 13:01
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Christian Fuchs er en af de mere flamboyante fodboldspillere i Premier League.

Den østrigske venstreback har eksempelvis selv gjort brug af #nofuchsgiven op til flere gange, og nu åbner han så op for, hvad han gerne vil efter fodboldkarrieren er slut.

Det er nemlig ikke helt "normale" drømme, østrigeren går rundt med.

– Den ældste kicker i NFL stoppede som 49-årig. Jeg har ambitioner om at gøre det, og jeg føler mig godt tilpas.

– Jeg har allerede sparket lidt, og det gik ret godt. Det er ikke så meget forskel i teknik: Hvis du vil have bolden højt, så læner du dig bare tilbage, sagde Fuchs til Mirror.

Det er dog ikke noget, der sker lige foreløbig, siger Fuchs, der stadig godt kan lide at spille fodbold i Leicester.

En anden drøm er at komme til Hollywood og være skuespiller.

– Jeg er blevet spurgt, om jeg ville spille skuespil. Måske vil jeg prøve det. Eller blive instruktør.

– En af mine største inspirationer er Jimmy Fallon. Jeg så et af hans shows. Det er, hvad jeg vil lave, sagde Fuchs og tilføjede:

– Jeg skriver også mit eget materiale. Jeg elsker at underholde folk. Fodbold er også en del af underholdningsindustrien.

Drømmene om NFL og Hollywood er også grunden til, at Fuchs' familie stadig er i USA. Men indtil videre har han, ifølge ham selv, afvist opkald fra en af de helt store Hollywood-stjerner.

– Ryan Reynolds ringer altid til mig, men indtil videre har jeg afvist hans opkald.

Annonce