Leicester-angriber fravalgt til Africa Cup of Nations
Den 22-årige spiller er blevet sorteret fra truppen som en af de sidste, da han var i den 25-mands trup, der skulle skæres ned til 23, her trak han altså et af de to korte strå.
Iheanacho har været i dårlig form i denne sæson, og han har heller ikke været bedre for Nigeria, som han ikke har scoret for siden en kamp mod Argentina i 2017.
Den anden spiller, der er sorteret fra Nigerias trup, er en anden spiller, der begår sig i England, nemlig Semi Ajayi, som spiller for Rotherham United.
Nigerias træner Gernot Ruhr har i stedet spillere som den tidligere Chelsea-spiller John Obi Mikel, der også er anfører for Nigeria, med, samt spillere som Ahmed Musa, Leicesters Wilfred Ndidi og Arsenals Alex Iwobi.
Nigeria spiller deres åbningskamp mod Burundi 22. juni på Alexandria Stadium.