Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Lazio-profil er interessant for PL-topklubber

30.03.2014 Kl. 09:21
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I Italien er der noget, der hedder del-ejerskab. Det betyder, at to klubber ejer 50 procent af en spiller. Begge klubber har papir på spilleren, men han må kun optræde for én af klubberne. Ved sæsonens afslutningen skal begge klubber byde på spilleren, og den klub der byder højest ejer så 100 procent af spilleren. 

Det er også situationen for Candreva, der er ejet af Udinese og Lazio, men spiller kampe for sidstnævnte. Her er han en profil, og det forventes, at klubben fra Rom vil byde mest for offensivspilleren, der også er inde i varmen på det italienske landshold. 

Dog skriver Sunday Express nu, at flere af de engelske storklubber vil forsøge at hente Candreva til sommer. Men også Juventus har angiveligt meldt sig ind i kampen om italierens underskrift. 

I denne sæson har Candreva spillet 29 kampe for Lazio, hvor det er blevet til syv mål og fem assists. 

Find ud af hvad Antonio Candreva kan på fodboldbanen ved at åbne videoen herunder:

 

Annonce