Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Laudrup: Vil ikke til en midterklub i England

19.05.2015 Kl. 11:34
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Michael Laudrup, der nu er træner hos Qatar-holdet Lekhwiya, har i den seneste uge været kædet meget sammen med London-klubben West Ham, hvor der menes at komme en tom managerstol, eftersom man ikke vil beholde Sam Allardyce i klubben. 

Laudrup, der var i Premier League hos Swansea fra 2012-2014 bekræfter nu, at et job i England kun vil være aktuelt, hvis en topklub melder sig.

– Der er altid tidspunkter, hvor der er mange rygter, men der er intet konkret lige nu, siger den 50-årige dansker til Sky Sports og uddyber:

– Jeg accepterer ikke et tilbud fra et midterhold fra England eller Spanien. Det er oplevelser, som jeg har udlevet og på det her tidspunkt af min træner-karriere, kigger jeg efter nye udfrodringer. Hvis en stor klub ringer, siger jeg ikke nej (i England og Spanien), men jeg vil for eksempel gerne prøve at træne i USA, hvis det ikke sker.

Laudrup fortæller yderligere, at en forlængelse i Lekhwiya også er en mulighed. Det er en beslutning, som den danske legende vil træffe indenfor de næste to uger, siger han.

 

Annonce