Lars Jacobsen eksploderer efter Steve Cooper-beslutning
Steve Cooper og Brøndby jagter en vigtig sejr i Superliga-topstriden, hvor de brager sammen med FC Midtjylland.
Her har waliseren trukket en kanin op af hatten til kampen i Herning. Nemlig Daniel Wass.
Lars Jacobsen, der er ekspert for TV2 Sport, forstår ikke beslutningen om, at midtbanespilleren ikke har startet mere inde for Vestegnsklubben.
I dag får den rutinerede dansker chancen fra start, hvilket er en bemærkelsesværdig timing.
PLBOLD’s Michael Kjærbøl har lavet en stor optakt til Danmarks skæbnekamp mod Nordmakedonien, hvor han tager temperaturen på landsholdstruppen.
Ekspert forstår ikke Steve Cooper
– Jeg ved ikke, hvordan vi skal tolke det. Det er mærkeligt, at han ikke får mere spilletid. De har brug for ham nu, og så kommer der her i en udekamp mod FC Midtjylland.
– Skaden er jo sket, kan man sige. Jeg er meget overrasket over, at Daniel Wass skal spille i dag, men jeg synes, det er det rigtige, understreger Jacobsen i optakten til kampen.
Wass har været på bænken i de seneste seks kampe for Steve Cooper og kompagni, der ikke har scoret i dette forår – eller vundet én eneste kamp.
Der er kick-off på MCH Arena, hvor værterne fra FC Midtjylland byder op til dans klokken 17.00.
Andetsteds er det kommet frem, at Mohamed Salah er på vej til at forlade Liverpool. Læs mere.



















