Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Lanzini: Zabaleta er blandt Premier Leagues bedste backs

15.07.2017 Kl. 06:55
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Manchester City har denne sommer sagt farvel til en lang række spillere. En af dem er den argentinske højreback Pablo Zabaleta, som var med til at vinde Premier League to gange i løbet af sin tid på Etihad. 

Den argentinske landsholdsspiller skulle dog ikke bekymre sig om fremtiden længe, da han kort tid efter skrev kontrakt med West Ham. Hos The Hammers bliver han blandt andet holdkammerat med landsmanden Manuel Lanzini, som ser frem til at spille med den rutinerede forsvarsspiller:

– For det første vil jeg gerne sige, at det betyder meget for mig, at West Ham henter en argentiner. Jeg har snakket flere gange med Zabaleta, og han er en god fyr og en god spiller. I mine øjne er han en af de bedste backs i Premier League, siger den 24-årige midtbanespiller.

Pablo Zabaleta fik de sidste sæsoner i Manchester City ødelagt af knæskader, hvilket resulterede i mange minutter på sidelinjen eller på bænken. Manuel Lanzini er dog overbevist om, at Pablo Zabaletas erfaring kan blive en gevinst for West Ham:

– Han har spillet ni sæsoner i Premier League, hvilket er imponerende. Jeg er sikker på, at hans erfaring kan hjælpe os. Han har spillet for en stor klub som Manchester City og bliver derfor vigtig for os, slutter Manuel Lanzini. 

Annonce