Landstræner: Har ondt af Balotelli
Den italienske landstræner Antonio Conte har udtaget Balotelli efter afbud og valgte han heller ikke til de første EM-Kvalifikationskampe. Den tidl. Juventus-træner fastslår da også, at han ikke vil behandle Balotelli anderledes end alle andre.
Alligevel, så sagde Conte på dagens pressemøde, at han har ondt af Balotelli for den måde, medierne forsøger at blæse alle hans handlinger op på:
– Personligt, så har jeg lidt ondt af ham. Folk forsøger at gøre alle hændelser værre end de er for ham, siger Conte og fortsætter:
– Jeg vil ikke snakke klubfodbold (Liverpool) – Vi vil ikke behandle Balotelli anderledes end alle andre her, han er blot én af 23 spillere.
– Balotelli er en normal fodboldspiller som alle andre. Han kan sidde på bænken, han kan sidde på tilskuerpladserne. Jeg er bekymret for, at folk ser ham som anderledes – jeg vil udelukkende bekymre mig om, hvad han siger til mig og hvordan han præsterer her de næste syv-ni dage, fastslår Conte.
Liverpool-angriberen Balotelli er i spil til den italienske trup, der søndag møder Kroatien i Milano.