Lampard: Morata har undgået Torres-situation
Alvaro Morata har taget Chelsea med storm, siden han kom til klubben i sommerens transfervindue, og med tre scoringer efter fire kampe lader det til, at den værste storm er reddet af for den 24-årige angriber.
Flere stillede nemlig spørgsmålstegn ved Chelseas dømmekraft, da klubben betalte 530 millioner for en forholdsvis uprøvet angriber, der trods et fornemt CV aldrig har spillet fast førsteholdsfodbold.
Men spørger man Chelsea-koryfæet, Frank Lampard, har Morata gjort dét, som en rekorddyr angriber skal gøre, hvis han vil have succes – nemlig at score mål.
Alvaro Moratas forgænger og landsmand, Fernando Torres, formåede ikke at få gang i målscoringen fra start, og ifølge Frank Lampard var det udslagsgivende for resten af spanierens karriere hos The Blues.
– Der er pres på ham (Morata. red). Det er klart, når han overtager titlen som Chelseas dyreste spiller efter Fernando Torres. Hvis han fik en dårlig start, ville alle rette øjnene mod ham, siger Frank Lampard og sammenligner situtationen med Torres' tid i Chelsea.
– Jeg kan huske, da klubben hentede Torres. Det var kæmpestort for Chelsea dengang. Men der var en masse snak om Torres, når han ikke scorede mål. Fansene bakkede ham op, men du kunne se, hvordan Torres tog kritikken til sig.
– Han var utrolig stille, og når han sad i omklædningsrummet, kunne du se, hvilket pres der hvilede på hans skuldre.
– Men det er kun ét svar, og det er at score mål. Det var ikke let for ham. Jeg er ligeglad med din personlighed, så dét at Morata er kommet godt fra start, fjerner alt kritikken, skriver Frank Lampard i sin klumme i Evening Standard.